Wiedza, umiejętności, postawa

Wiedza, umiejętności, postawa

Autor: - 5 marca 2016 - Blog

Wiedza, umiejętności, postawa

“Szkolenia nie działają!” Czasami słyszę to zdanie. Całe szczęście coraz rzadziej. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że w szkoleniach liczą się: wiedza, umiejętności, postawa. I są one nierozłączne.

Żaden trener (biznesu i nie tylko) nie może dać gwarancji sukcesu. Nawet jeśli przygotuje doskonały warsztat przekazujący wartościową wiedzę i uczący potrzebnych umiejętności. To nie wystarczy. Potrzebna jest właściwa postawa u osoby, która trening przechodzi. Jeśli uczestnik szkolenia czy warsztu postanawia nie stosować przyswojonej wiedzy, nauczonych umiejętności, to tak jakby nie brał w nim udziału. Stracił tylko czas. A że “fakty mówią, historie sprzedają”, przeprowadźmy pewien eksperyment myślowy.

Widzisz przejście dla pieszych. Zielone światło. Co powinieneś zrobić? Przejść? Gratulacje! Wiesz, że “na zielonym” idziemy, a “na czerwonym” stoimy. To jest właśnie wiedza. Co więc robisz? Przechodzisz. I to działanie – przejście, to właśnie umiejętności. A teraz odpowiedz sobie szczerze na pytanie: czy nigdy w życiu, pomimo posiadania wiedzy oraz opanowania odpowiednich umiejętności (przechodzenia i stania), nie zdażyło Ci się przejść “na czerwonym”? To właśnie jest postawa.

Wzrost sprzedaży, poprawa atmosfery w firmie, usprawnienie procesów, wszystkie rezerwy (bariery rozwoju), które ma firma można, poprzez odpowiednie szkolenie, zamienić w kluczowe czynniki sukcesu. Ale … wiedza, umiejętności, postawa – potrzebne są wszystkie. I to właśnie z tego powodu przy wyborze szkoleń należy kierować się nie tylko interesującym programem, ale również umiejętnościami trenera. Powinien on inspirować, żeby uczestnicy chcieli zmienić swoje nastawienie, postawy. Tylko wtedy już po szkoleniu zaczną stosować wyniesioną z niego wiedzę i umiejętności.

W świetle (może być zielonym) powyższego zapraszam na warsztat, który poprowadzę już w połowie kwietnia: Mistrzowie networkingu i rekomendacji

I na zakończenie dodam: warto mieć trenera, gdyż jak mawiał Tom Landry “Trener jest kimś, kto mówi Ci to, czego nie chcesz słyszeć, który widzi to, czego nie chcesz widzieć, po to, żebyś był kimś, kim zawsze chciałeś być.”  :)