Uważaj na swoją siłę

Autor: - 22 lutego 2017 - Blog

Uważaj na swoją siłę

Mocne strony lidera mogą być źródłem jego największych problemów – to podtytuł i główna teza książki Bob’a Kaplan’a i Rob’a Kaiser’a. Jest to pozycja niewielka, przejrzysta, którą czyta się w ekspresowym tempie, a jednocześnie bardzo wartościowa, bo esencjonalna.

Książka jednej tezy

Autorzy zajęli się w tej publikacji tylko jedną tezą, która jednakże jest bardzo istotna w przywództwie. Na stronach tej książki znajdziecie Państwo syntezę naszych obserwacji i odkryć skumulowanych przez ostatnich kilkanaście lat pracy consultingowej z top managerami – piszą autorzy. Jest to więc publikacja oparta na praktyce i to czołowych konsultantów.

Warto podkreślić, że Rob Kaiser jest znany w Polsce za sprawą Jacka Santorskiego. Jest bowiem partnerem i wykładowcą Akademii Psychologii Przywództwa Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej i Values.

O czym

Autorzy na czynniki pierwsze rozkładają swoją tezę. Piszą jak na dwa sposoby siła rodzi słabość. Po pierwsze liderzy często nie potrafią regulować natężenia swoich mocnych stron. Słowem, zawsze „rzucają mocne piłki”, nawet gdy potrzebna jest „zagrywka techniczna”. Po drugie uważają, że każdy problem da się rozwiązać ich metodami. Nie potrafiąc korzystać z innych, nie widzą sensu ich używania. Zauważają, że liderzy odpowiadają za yin i yang. Powinni potrafić łączyć zorientowanie na działania ze zorientowaniem na ludzi, przywództwo strategiczne z operacyjnym. Dobry lider powinien być zorientowany tak samo na krótkoterminowy wynik, jak i na długoterminowy rozwój, powinien umieć dostrzegać zarówno całościowy obraz, jak i szczegóły. Istotny jest sposób myślenia i nastawienie lidera, bez zmiany tych elementów nie będzie on w stanie zmienić swoich działań. Jeśli będzie potrafił zastosować się do rad autorów, z pewnością stanie się liderem wszechstronnym. A taki ma szansę stać się naprawdę wielkim.

Kopalnia aforyzmów

Uważaj na swoją siłę jest pełna aforyzmów. Najbardziej spodobały mi się:

Dla lidera, którego ulubionym narzędziem jest młotek, każde zadanie wydaje się gwoździem.

Prawdziwi artyści sprzedają (ang. real artists ship) – hasło Steve’a Jobs’a

To, kim jesteś, decyduje o tym, jak przewodzisz innym (ang. who you are is how you lead)

Wbrew przekonaniu wielu menedżerów, to jednak nie negatywne informacje zwrotne są najlepszą motywacją. Krytyka rzadko zachęca ludzi do lepszej pracy.

Pozytywna informacja zwrotna ma moc motywowania, której negatywne uwagi nie będą miały nigdy.

Raz dziennie lub raz na dwa dni zróbcie coś tylko dlatego, że wolelibyście raczej tego nie robić, żeby kiedy nadejdzie godzina ciężkiej próby, nie zabrakło wam ducha i umiejętności, by jej podołać” – cytowany William James

Różnica między dobrym prezesem i wielkim prezesem polega na umiejętności przyciągania świetnych ludzi – cytowany Sandy Ogg