TED Jak wygłosić mowę życia

TED Jak wygłosić mowę życia

Autor: - 22 września 2016 - Blog

TED Jak wygłosić mowę życia

Niesamowita książka, której nie mógłbym nie polecić każdemu, kto … chce odnieść w życiu sukces. Jakkolwiek by go nie definiował.

113 praktycznych wskazówek

Książka Jeremey’go Donovan’a napisana jest w bardzo interesujący sposób. Językiem atrakcyjnym, przepełnionym humorem, ale jednocześnie prostym, zrozumiałym dla każdego. Ponad 250 stron tekstu autor podzielił na 23 rozdziały. W każdym z nich grupuje wskazówki (wszystkich jest 113) dotyczące – jak sam tytuł mówi – przemówień podczas konferencji TED. Zauważyć jednak należy, że zdecydowana większość z nich – jeśli nie wszystkie – są możliwe, a nawet konieczne do zastosowania w codziennym życiu. Każdy bowiem z nas – no chyba, że jest milczącym mnichem zamkniętym w samotni – komunikuje się z innymi ludźmi, a właśnie efektywności w tej umiejętności uczy Donovan.

Toastmasterowo

Autor jest wieloletnim członkiem Toastmasters International, organizacji, którą jak już zauważyli z pewnością wszyscy czytelnicy mojego bloga, kocham. Ma to spore znaczenie, gdyż dzięki temu Donovan jest bardzo wiarygodny. Potrafi spojrzeć na prezentacje wygłaszane podczas TED w odpowiedni sposób i przeanalizować je pod najróżniejszymi kątami. Dawno już nie czytałem tak kompleksowej analizy poświęconej przemówieniom publicznym. Podoba mi się również sposób w jaki autor to zagadnienie postrzega. Przemówienie powinno być jego zdaniem (i moim też) podobne do rozmowy, naturalne, prawdziwe. Stroni od wyuczania się tekstu na pamięć i recytowania go, od sztucznej gestykulacji i intonacji.

Dla każdego

Jestem przekonany, że TED Jak wygłosić mowę życia może być lekturą dla każdego. Początkującym adeptom przemawiania wskaże właściwy kierunek, pomoże wyeliminować od razu podstawowe błędy i ukaże mity, które często pojawiają się w literaturze poświęconej tematowi. Bardziej doświadczonym mówcom pomoże nadać ostateczne szlify ich umiejętnościom. Sam jestem członkiem Toastmasters od 9 już lat i przemawiałem wielokrotnie do dużych publiczności, a mimo to książka jest teraz, gdy już ją przeczytałem, cała niemal pooznaczana zakreślaczem i fiszkami.

Przewaga ostateczna

Czymś, co nazwałem – na własny użytek, przewagą ostateczną książki Donovana są przypisy. Autor zamieścił w nich 114 linków do filmów z konferencji TED. Za każdym razem, gdy podaje jakąś wskazówkę dotyczącą przemawiania, kieruje czytelnika do filmu z wystąpienia, które analizuje jako przykład. Czyni to książkę podręcznikiem połączonym ze swoistym zeszytem ćwiczeń. Dawno nie czytałem (a może nigdy?) tak dobrej książki poświęconej przemawianiu publicznemu.

Na zakończenie

Wiele osób nie zagląda do książek, które poświęcone są przemówieniom publicznym, ponieważ uważają, że nie jest im to potrzebne. Bo nie planują publicznie występować. Czy aby na pewno? A egzamin ustny podczas studiów? A rozmowa o pracę? A prośba o podwyżkę? A sprawozdanie przed zarządem czy radą nadzorczą? A prezentacja dla klienta? A prowadzenie kolejnego wykładu dla studentów czy lekcji dla uczniów? Wszystko to są wystąpienia publiczne. I tylko od Ciebie zależy czy się do nich przygotujesz czy nie. TED Jak wygłosić mowę życia z pewnością pomoże Ci, gdy już podejmiesz tę – jedyną właściwą – decyzję.