Słowa mają znaczenie

Autor: - 29 listopada 2014 - Blog

Słowa mają znaczenie

Podczas biznes-mixerów, speednetworkingów czy po prostu sesji networkingowych i minglingowych (fuj, ile amerykanizmów, ale niestety nie znam polskich zamienników) nieodłącznym elementem jest przedstawianie się nowo poznanym osobom. I nie zgadniesz: słowa mają znaczenie!

Z mojego doświadczenia wynika, że większość osób uczestniczących w networkingu nie potrafi się przedstawić. Mało kto ma przygotowaną formułkę, którą recytuje w odpowiedzi na pytanie „czym się zajmujesz?”. Przeważająca większość improwizuje. „No wiesz, hmmmm, robimy takie tam usługi dla biznesu, rozumiesz …”. Albo: „jesteśmy Internet software housem (sic!), który robi CRM, ERP, BPM” i pewnie CIA, FBI i KGB – dodaję.

A prawda jest taka, że Twoim zadaniem jest się przygotować, bo słowa naprawdę mają znaczenie.

Byłem kiedyś gościem jednego z branżowych stowarzyszeń. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego przedstawienia się uczestników „wokół stołu”. Każdy wstawał, mówił jak się nazywa oraz, że jest project managerem w firmie jakiejś tam. I tak 20 razy. Kiedy przyszła kolej na mnie wstałem i powiedziałem, że jestem operatorem jupiterów w biznesie. Przez 5 minut odpowiadałem na pytania z sali. Zaciekawiłem ich i w ten sposób miałem 5 minut na przedstawienie się, choć reszta tylko 30 sekund.

Mistrzowie z Lublina

Prawdziwie mistrzowski poziom osiągnęli moi przyjaciele z grupy BNI Fortuna w Lublinie. Kiedy przedstawia się Tomek Korzeniewski, zamiast mówić, że jest pośrednikiem kredytów hipotecznych, słyszymy „skutecznie i bez efektu jojo odchudzam kredyty hipoteczne”. Ania Bedlicka wstaje i mówi: „a ja obiecuję, że nieźle Was urządzę – jestem projektantem wnętrz”. „Jesteśmy Robin Hoodem odszkodowań. Zabieramy pazernym i bogatym, a oddajemy biednym, poszkodowanym” – to już Andrzej Cieplak, Kancelaria Odszkodowawcza. Gdy z krzesła podnosi się Mirek Czerniak słyszymy pytanie: „Komu wyklepać maskę?” – Mirek prowadzi zakład blacharsko lakierniczy.

Pamiętaj, Twoim zadaniem podczas spotkań networkingowych jest  wyróżnić się z tłumu. Bądź świadomym i przygotowanym networkerem. Inni to docenią.

A z innej beczki: obejrzyj poniższy film. Udowodni ci, że słowa mają znaczenie!