Riposta i humor w wystąpieniu publicznym

Riposta i humor w wystąpieniu publicznym

Autor: - 23 maja 2016 - Blog

Riposta i humor w wystąpieniu publicznym

Zawsze, kiedy mówisz, mów krótko, a będą tego słuchać, mów jasno, a będą rozumieć, mów obrazowo, a zachowają w pamięci – te słowa Josepha Pulitzera cytuje w swojej książce pt. Riposta i humor w wystąpieniu publicznym Marek Stączek. Co ważniejsze, stosuje się do nich.

Stączek po raz drugi

Dopiero co przeczytałem (i napisałem kilka zdań na ten temat tutaj) książkę Marka pt. Storytelling. Postanowiłem pójść za ciosem i połknąć kolejną jego publikację. Tak, połknąć, bo jego książki czyta się na dwa – trzy razy. Napisane są językiem lekkim i humorystycznym. Upstrzone anegdotami, przesiąknięte humorem. Trudno się od nich oderwać. Śmiało mogę powiedzieć: Marku – jeśli to czytasz – to z Twojego powodu chodzę niewyspany. Ostatnie dni uprawiałem librokubikularyzm, czyli czytałem w łóżku. Do późna. Druga – trzecia w nocy. Ale było warto.

Dwie części

Mam wrażenie, że Marek umieścił w tej publikacji dwie książki. Pierwsze czterdzieścikilka stron poświęcił zjawisku riposty. Przytoczył jej cechy, zajął się tematem ryzyka użycia tego środka. Niestety pada też zdanie, które zabija wszelkie nadzieje osób, które chciałby nauczyć się ripostować: z tą zdolnością jest jak z piegami, trzeba się z nimi urodzić, ot … taka uroda tematu!

Humor

Temat humoru w wystąpieniach publicznych jako szerszy, również w książce otrzymał więcej miejsca: siedemdziesiąt stron.
Autor przedstawia klasyfikację poczucia humoru, siedem korzyści wynikających z jego użycia. Na szczęście nie przekreśla możliwości nauczenia się użycia humoru w wystąpieniach. Więcej nawet, uczy jak go wplatać, jak przygotować warsztat humoru na potrzeby prezentacji.

Porównanie

Trzeba przyznać, że Storytelling wydał się publikacją łatwiejszą. Riposta i humor w wystąpieniu publicznym jest natomiast skarbnicą anegdot do wykorzystania we własnych zmaganiach z publicznością oraz – co może zaskoczyć – jest swoista bibliografią. Moje postanowienia na najbliższy czas to przeczytanie wszystkiego o Abrahamie Lincolnie, na którego doskonałe poczucie humoru autor powołuje się tak często.

Jak pisze Marek homo sapiens ukształtowany jest tak, że ceni dobry nastrój, lubi ludzi, którzy wprowadzają go w ten pożądany stan. Cóż. Przeczytaj publikację Marka, a gwarantuję, że go polubisz.