Przełomowy rok 2018 i plany na 2019

Przełomowy rok 2018 i plany na 2019

Autor: - 31 grudnia 2018 - Blog

Przełomowy rok 2018 i plany na 2019

Na pierwszy rzut oka artykuł ten może wydawać się wpisem w stylu „mój drogi pamiętniczku”. Podsumowuję w nim bowiem mijający rok i deklaruje plany na przyszły. Jednak nie tak należy na to patrzeć. Zgodnie z jedną z zasad networkingu najzwyczajniej w świecie komunikuję mojej sieci znajomych, co jest dla mnie w ważne i w jakich dziedzinach życia mogę być dla Was pomocny oraz w jakich Wy możecie być pomocni dla mnie.

Odnoszenie sukcesu

Spotkałem się kiedyś z cytatem (wiele osób przypisuje sobie jego autorstwo) mówiącym, że aby odnieść w życiu sukces, potrzebujesz wystarczającej liczbie osób pomóc w odniesieniu ich sukcesów. W takiej sytuacji Oni pomogą w Twoich planach. I patrząc z perspektywy 31 grudnia na 2018 rok (i wcześniejsze w zasadzie też) jestem przekonany o prawdziwości tej maksymy.

Podsumowując więc 2018 rok

Zostałem Dyrektorem Rejonu w Toastmasters International

Wiąże się to z wspieraniem 4 klubów Toastmasters z terenu Warszawy w ich rozwoju, ze szkoleniem członków Zarządów, wizytowaniem klubów i organizacją konkursów przemówień publicznych na poziomie rejonu. Brałem też udział w zespole organizacyjnym jednej z toastmasterowych konferencji. Dbałem o obsadę mówców, którymi ostatecznie byli m.in. Marek Skała, Bernard Fruga, Michał Leszek, Bartek Posmyk.
Toastmasters to organizacja, która mnie ukształtowała (a ja trochę, na niewielkim odcinku,  ukształtowałem ją, bo założyłem 5 klubów). Należę do niej od 2006 roku i polecam wszystkim odwiedzenie któregoś z klubów i przekonanie się, czy Tobie może dać tak wiele, jak dała mnie.

Dostałem się do liderskiego Programu Przywództwo Poziom Wyżej

Dziękuję Rafałowi Lachowiczowi, za wspomnienie mi o nim i namówienie do aplikowania. Przeszedłem trzy etapy kwalifikacyjne (jak do jakiejś korporacji ;) ) i jestem uczestnikiem Programu. Zdecydowałem się na aplikowanie do niego ze względu na możliwości poszerzenia swojej strefy komfortu w zakresie umiejętności przywódczych. Szczególnie cenię sobie zajęcia, które prowadzili Joanna Czarnecka, Piotr Ciacek oraz Tomasz Sidewicz. Podziękowania za opiekę w pierwszych dniach w Programie i zachęcanie mnie do większego zaangażowania należą się Magdzie Doliwie-Górskiej.

Zaproszono mnie do grona Redakcji magazynu Polska w Praktyce

Póki co wyszły 4 numery pisma w których napisałem 3 artykuły. Oczywiście związane są one z tematyką, która na co dzień mnie interesuje: przywództwo, networking, wystąpienia publiczne. Jako, że magazyn wydawany jest w ramach PPW, podziękowania znów należą się Magdzie Doliwie-Górskiej, ale także Agacie Wittchen-Barełkowskiej, która jest redaktorem naczelnym oraz Maciejowi Chudkiewiczowi.

Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” i Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny to społeczny Program do którego zostałem zaproszony z rekomendacji Bernarda Frugi, przez Olega Prybyło. Dziękuję Panowie.
ZDR administruje stroną – nazwijmy to – biznesową Programu Karty Dużej Rodziny. Oznacza to, że negocjatorzy – ja między innymi taką właśnie funkcję pełnię – pomagają firmom świadomym CSRowo wejść do Programu jako jego Partner. Firmy te pozyskują nowych klientów z sektora dużych rodzin w zamian za rabaty, które zobowiązują się im oferować. Co prawda w KDR działam już od połowy roku 2017, ale dopiero w 2018 się rozkręciłem. Plany na 2019 są jeszcze większe J Jest to dla mnie działanie bardziej społeczne niż biznesowe, ale bardzo ważne z powodów osobistych. Uważam, że każdy powinien angażować się społecznie na tyle ile może. KDR jest dla mnie właśnie takim zaangażowaniem.

West Coast Swing

Jako, że nie samym biznesem i rozwojem osobistym żyje człowiek, postanowiłem kilka zdań poświęcić także mojemu hobby, jakim jest taniec o nazwie West Coast Swing. Jak sama nazwa wskazuje jest to taniec swingowy, ale jego bezpośrednim protoplastą jest – co zaskakujące – lindy hoop. Sugeruję pooglądać filmiki na youtube.
Taniec ten tak mocno mnie porwał, że w pierwszym półroczu 2018 współorganizowałem imprezy taneczne. Praktycznie co tydzień bawiliśmy się z grupą znajomych w rytm muzyki. Doliczając do tego imprezy organizowane przez osoby, które mnie tego tańca uczą, zdarzało się, że trzy razy w tygodniu wracałem do domu mocno po północy.
Jednak to co zostawiłem na koniec, czyli moja działalność stricte biznesowa, spowodowała, że w drugiej połowie roku tańczyłem  już znacznie mniej, a z pomocy w organizacji imprez zrezygnowałem.

LinkedInLocal

Zanim do „twardego biznesu” przejdę warto jeszcze wspomnieć o świetnej inicjatywie. W październiku po raz pierwszy brałem udział w spotkaniu LinkedInLocal w Poznaniu. Dziękuję za zaproszenie Agnieszce Wnuk i Krystianowi Pluciakowi. Prowadziłem tam warsztaty networkingowe. Tak bardzo się spodobały, że zaproszono mnie również na edycję listopadową. Tym razem mówiłem o sprzedaży przez networking i rekomendacje. Co bardzo mnie cieszy, między październikiem i listopadem dostałem od Agnieszki rekomendację skutkującą prowadzeniem szkolenia dla jednej z poznańskich firm. Pięknie się to zbiegło z listopadowym spotkaniem LinkedInLocal podczas którego pracownicy szkolonej firmy już wdrażali poznane narzędzia. Dzięki natomiast reakcjom uczestniczących w spotkaniach LinkedInLocal poznaniaków tylko w styczniu będę prowadził kolejne warsztaty i wystąpienia w Toruniu, w Białymstoku i po raz trzeci w Poznaniu. Aż strach pomyśleć gdzie mnie wywieje w kolejnych miesiącach J

Książka Eventworking

Co tu dużo mówić, na początku stycznia będę zlecał dodruk książki. Sprzedaje się bardzo dobrze. Przede wszystkim zainteresowani nią są moi klienci, których uczę sprzedaży przez networking i rekomendacje. Traktują ją jako podręcznik dla swoich pracowników i dlatego często sprzedaję jednorazowo 60 czy 120 egzemplarzy. Sprzedaż detaliczna odbywa się w dużej mierze dzięki moim spotkaniom takim jak LinkedInLocal itp. Ale możliwe jest też zaopatrzenie się w nią na stronie eventworking.pl

Sójka Consulting

W ramach swojej podstawowej działalności nadal obsługuję szkoleniowo i networkingowo stałych moich partnerów, m. in. IBM, AVIVA, pewną firmę eventową  i pewną firmę szkoleniową oraz zlecenia jednorazowe, zarówno od korporacji jak i mniejszych firm. W tym roku jednak grono moich klientów podwoiło się, co mnie oczywiście bardzo cieszy. Dołączyły do niego takie firmy jak jeden z największych operatorów komórkowych, duży bank, jedna z największych w Europie firm produkujących meble biurowe, jeden z największych dostawców Internetu i rozwiązań chmurowych, jedna z największych firm eventowych w Polsce. A pierwsze szkolenie w nowym roku prowadzę już 10 i 11 stycznia dla potentata z rynku kawy.

Arena Biznesu

Na koniec wisienka na torcie J Kiedy dobiegł końca mój „zakaz konkurencji” z firmą z rynku organizacji rekomendacji biznesowych, miałem okazję rozmawiać z trzema jej konkurentami. Wybrałem współpracę z Areną Biznesu. Przekonał mnie przede wszystkim mój obecny wspólnik Andrzej Borcz. Bardzo podoba mi się jego podejście do biznesu i szczerość, którą możemy bez obaw zachować w relacji ze sobą. Przez całą druga połowę roku poznawałem Arenę, jej członków i dyrektorów poszczególnych grup. Reformowałem też zasady panujące w organizacji i przygotowywałem grunt pod burzliwy rozwój. Planujemy go właśnie w 2019 roku. Będzie się działo J

Zaskakujące wnioski

Gdy zaczynałem pisać to podsumowanie nie miałem pojęcia, że tak wiele rzeczy dałem radę zrobić w tym roku.  Pokazało mi ono także jak wiele mam do zrobienia w roku 2019. Pewnie będę potrzebował część swoich aktywności ograniczyć (moja kadencja w Toastmasters kończy się w czerwcu, PPW również w tym roku).  Najważniejsze jednak dla mnie projekty: Sójka Consulting, Arena Biznesu i Karta Dużej Rodziny będą rozwijały się bardzo mocno. I będzie to możliwe tylko dzięki wsparciu jakie dostaję od mojej najwierniejszej wspólniczki od wielu już lat. Która zawsze pozostaje w ukryciu z własnego wyboru. Kto ma wiedzieć, ten wie, komu dziękuję niniejszym najbardziej.