Poziomka czy winogrono? – pyta Joanna Rubin

Poziomka czy winogrono? – pyta Joanna Rubin

Autor: - 28 marca 2017 - Blog

Poziomka czy winogrono? – pyta Joanna Rubin

Kto wyobraża sobie, że wszystkie owoce dojrzewają w tym samym czasie co poziomki, nic nie wie o winogronach – to motto Paracelsusa, lekarza żyjącego na przełomie XV i XVI wieku, przyświeca książce Joanny Rubin.

Powieść psychologiczna

Książkę Joanny Rubin trudno zaklasyfikować. Myślę, że najbliższym gatunkiem jest powieść psychologiczna połączona z wywiadem rzeką. Porusza jednak tak ważne dla każdego (w tym przedsiębiorcy) zagadnienia, że postanowiłem krótką jej recenzję opublikować na biznesowym przecież blogu.

Pozwól sobie być tym, kim jesteś

Autorka opisuje przeżycia, często traumatyczne oraz przeprowadza wywiad z bohaterką, nazwaną tu Gayatri. Samo to imię z pewnością również nie jest przypadkowe. Słowo to oznacza hinduistyczną mantrę, a więc modlitwę, będąca wersetem z Rygwedy.

Wspólnie z bohaterką przeżywamy jej życie i analizujemy je. Skąd wzięły się poszczególne decyzje, zachowania? Bohaterka dochodzi do wniosków mówiących, że wszelkie jej nieszczęścia związane były z próbami spełniania czyichś oczekiwań. Stwierdza, że dopiero, gdy postanowiła pozwolić sobie być sobą i spełniać własne, a nie czyjeś (rodziny, społeczeństwa, nauczycieli) pragnienia, poznała czym jest szczęśliwe życie.

Można powiedzieć: banał. A jednak teoria, to nie wszystko. Niby niczego nowego z książki się nie dowiemy, ale … może okazać się, że zainspirowani nią, przemyślimy raz jeszcze nasze własne decyzje, nasze własne życie i … dojdziemy do wniosku, że to co wydaje się proste, wcale nie jest łatwe.

Joanna Rubin – językowy ninja

Bez dwóch zdań książkę Joanny Rubin czyta się z prawdziwą przyjemnością, choć porusza przecież tematy trudne. Wpływa na to bez wątpienia jej doskonałe opanowanie języka polskiego. Autorka nie stroni od barwnych opisów. Maluje w głowach czytelników obrazy, których nie powstydziłby się Michał Anioł. Mnie natomiast szczególnie „kupiła” doskonałym poczuciem humoru, które przewija się w książce.

Kilka inspirujących cytatów

Konsekwentna praca nad swoim rozwojem czyni cuda – o ile mamy cele. Nie jest ważne, czego doświadczamy, ale jak o tym myślimy – o ile zaczynamy rozumieć, że to my tworzymy własne centrum dowodzenia światem.

Cóż, jakiem myśli, takie życie …

(…) taki sam błąd popełniony drugi raz staje się już decyzją danej osoby.

fot. blog autorki: nakawie.pl