Po pierwsze: Złam wszelkie zasady

Po pierwsze: Złam wszelkie zasady

Autor: - 18 kwietnia 2016 - Blog

Po pierwsze: Złam wszelkie zasady

Co najwięksi menedżerowie na świecie robią inaczej to podtytuł książki Marcusa Buckinghama i Curta Coffmana, a jednocześnie odpowiedź na pytanie, czym ich publikacja się zajmuje. Tak więc sprawdź do czego w Twoim biznesie może odnosić się fraza złam zasady.

Czy warto?

Jak to zwykle bywa (jest tak również w tej książce) tył okładki przeznaczony jest na fragmenty pozytywnych recenzji czy też opinie o książce. Nic dziwnego, wydawnictwo stara się dany tytuł sprzedać w jak największym nakładzie. Tym razem opinie te nie są w żadnej mierze przesadzone.
(…)W świecie, w którym zarządzanie ludźmi pozwala wykorzystać występujące wśród nich zróżnicowanie, książka “Po pierwsze: Złam wszelkie zasady” to lektura obowiązkowa – czytamy opinie prof. Jeffreya Pfefera ze Szkoły Biznesu Uniwersytetu Stanforda i należy się z tym w zupełności zgodzić.

Na niemal 350 stronicach autorzy prezentują szokujące tezy, na “pierwszy rzut oka” wydające się całkowicie nieprawdziwymi. Następnie udowadniają ich prawdziwość i robią to przekonująco. W sposób naukowy. Niejednokrotnie podpierając się badaniami Instytutu Gallupa.

O czym jest ta książka

Podstawowe zagadnienia, którym poświęcona jest książka to:

Jak mierzyć niemierzalne. Najważniejsze zagadnienia poruszone w tej części odnoszą się do mierzenia kapitału ludzkiego oraz testu 12 pytań, które pozwolą ocenić pracownikom miejsce pracy. Ono natomiast w największym stopniu determinuje wydajność pracowników, a co za tym idzie zyskowność firmy.

Mądrość Wielkich Menedżerów da czytelnikowi z pewnością kilka wskazówek jak stać się najlepszym kierownikiem. Jakie są cztery podstawowe obowiązki menedżera, jaka jest różnica między menedżerem i liderem, a może menedżer jest również coachem? Na te wszystkie pytania odpowie druga część książki.

Kolejne rozdziały traktują o czterech kluczach, czyli jak wielcy menedżerowie odgrywają swoje role. Dowiemy się czym jest talent i jak go odkryć, jak określić oczekiwane rezultaty, skoncentrować się na mocnych stronach ludzi, znajdować odpowiednie dopasowania ludzi i ról, które powinni pełnić w organizacji.

Ostatni rozdział książki to praktyczny poradnik, jak przekręcić klucze i odnieść sukces. Autorzy nawiązują tu do sposobów przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych, zarządzania wynikami, tego co firma może zrobić, aby stworzyć przyjazny klimat dla wielkich menedżerów.

Złam wszelkie zasady można, i moim zdaniem należy traktować, jak podręcznik.  Do najłatwiejszych lektur z pewnością nie należy. Zdecydowanie jednak warto przez niego przebrnąć i często do niego wracać. Nie ważne czy jesteśmy właścicielem firmy, czy jej pracownikiem. Zawsze mamy jakichś przełożonych i niemal zawsze podwładnych. Warto więc wiedzieć co nieco o najlepszych menedżerach.