Minimalizm dla zaawansowanych

Minimalizm dla zaawansowanych

Autor: - 2 marca 2017 - Blog

Minimalizm dla zaawansowanych

Sztuka upraszczania i osiągania jak najlepszych wyników za pomocą jak najmniejszej liczby najbardziej odpowiednich środków – to definicja słowa minimalizm według Anny Mularczyk-Meyer.

Druga książka

Kilka miesięcy temu przeczytałem Minimalizm po polsku, pierwszą książkę Anny Mularczyk-Meyer. Myślałem, że wyczerpała temat. Tymczasem wydała drugą pozycję dotyczącą tego zagadnienia. Można powiedzieć, że to swoista druga część. Kontynuacja dla zaawansowanych. Jest to dzieło mniej uchwytne, bardziej filozoficzne. Dotyczy zagadnień życia, których powiązania z minimalizmem są nieoczywiste. Mogłoby się więc wydawać, że będzie to lektura cięższa. Nic bardziej mylnego. Minimalizm dla zaawansowanych czyta się wyjątkowo łatwo i szybko.

Minimalizm recenzji

O moich odczuciach związanych z tą książką chcę również napisać minimalistycznie. Na zachętę zacytuję jeszcze tylko kilka fragmentów, które skłoniły mnie do głębszych przemyśleń.

Nic nie powinno nam przeszkadzać w cieszeniu się życiem, w robieniu tego, co nas najbardziej satysfakcjonuje.

Świadomość śmierci – kiedy człowiek przestanie się bać – bardzo pomaga w ustaleniu priorytetów. Gdybym się dowiedziała, że wkrótce umrę, czego bym żałowała? Co chciałabym zrobić? Z kim porozmawiać, za co przeprosić?

… można umrzeć w każdej chwili i to, że ma się chorobę nowotworową, niczego w gruncie rzeczy nie zmienia.

… zamiast memento mori (pamiętaj o śmierci), na co dzień lepiej kierować się maksymą memento vivere (pamiętaj, aby żyć). Bo sensem życia jest życie, a nie jego koniec.