Jeśli celujesz w nic – trafisz za każdym razem

Jeśli celujesz w nic – trafisz za każdym razem

Autor: - 1 stycznia 2016 - Blog

Jeśli celujesz w nic – trafisz za każdym razem

Słowa Ziga Ziglara świetnie nadają się na tytuł pierwszego wpisu w 2016 roku. Zwłaszcza, że on sam (wpis) jest efektem wyznaczania celów.

Rok w rok powtarzam sobie, że tym razem coś zmienię. Wyznaczę cele i będę się ich trzymał. I rok w rok konsekwentnie … nie daję rady. Tym razem będzie inaczej. Jestem przekonany, że dojrzałem do tego, aby w końcu postąpić jak należy w materii wyznaczania celów. Jak mawia Anthony Robins „Ten, kto ma silne DLACZEGO, zniesie każde JAK”. Ja wiem teraz DLACZEGO. Ostatnie wydarzenia w moim życiu bardzo mnie zachęciły do wyznaczania celów.
Z JAK – dziwnym „zbiegiem okoliczności” (czyżby teoria przyciągania?) – przyszedł mi z pomocą mój nieoceniony współpracownik Robert Kowalski, który podczas jednego z naszych ostatnich spotkań przedstawił w sposób krótki i zrozumiały projektową metodę osiągania celów, z której korzysta.
Na dokładkę właśnie skończyłem czytać książkę, która jako pierwsza spośród „połkniętych” do tej pory lektur traktujących o wyznaczaniu i osiąganiu celów, przemówiła do mnie w pełni. „Ty wybierasz cel. My pokazujemy drogę!” autorstwa Sebastiana Kotowa i Briana Tracy to mój pierwszy milowy krok do przodu w tym roku.

Jest to pozycja napisana w sposób bardzo przystępny i niespecjalnie długa. Ma zaledwie 130 stron. Nie należy jej jednak z tego powodu bagatelizować. Myślę, że to jej największa zaleta – prezentuje esencję zagadnienia, rezygnując ze zbędnych „spulchniaczy”. Dwa poruszone w niej zagadnienia zainspirowały mnie szczególnie. Pierwszym jest metoda wyznaczania i osiągania celów, drugim kwestia poczucia własnej wartości (i jak ono wpływa na jakość życia).

Metody wyznaczania i osiągania celów nie ma sensu tu streszczać. Lepiej samodzielnie przeczytać o co chodzi autorom. Ważne jest to, że nie jest skomplikowana. Składa się z 12 prostych, choć może nie zawsze łatwych, kroków. Wszystkie moje tegoroczne cele wyznaczam właśnie za jej pomocą. Jeden z nich to przeczytać 52 książki i o każdej z nich coś na tym blogu napisać.

Interesującą częścią książki jest ta dotycząca pewności siebie, poczucia własnej wartości i jej wpływu na sukces. Autorzy wyróżniają 6 jej elementów: cele, standardy, doświadczanie sukcesu, porównywanie się z innymi, uznanie i nagrody. Okazuje się, że wszystkie one się liczą. Możesz odnosić wielkie sukcesy, ale jeśli Twoje otoczenie Cię nie doceni, utracisz pewność siebie, a co za tym idzie, przestaniesz odnosić sukcesy. Warto więc cały czas monitorować kim się otaczasz, jak ludzie odnoszą się do Ciebie i dbać, żeby wpuszczać do swojego życia tylko ludzi szanujących Ciebie i Twój system wartości. Jeśli tego nie zrobisz, prędzej czy później (raczej prędzej) odbije się to negatywnie na Tobie.