Jak to zrobić? – cele

Autor: - 22 sierpnia 2016 - Blog

Jak to zrobić? – cele

Skoro mamy w swoim życiu misję (pisałem o tym tutaj). Przydałyby się również zgodne z nią cele. One pozwalają nam kroczyć drogą szczęścia. Żeby to jednak działało należy zadbać o właściwe składniki. Cele powinny być … no właśnie, jakie?

SMART

Sprytne cele. Na pewno już się z tym spotkałeś. SMART to akronim. Każda z jego liter rozpoczyna słowo opisujące jeden z elementów niezbędnych, by postawione sobie zadania były jak najbardziej możliwe do osiągnięcia. Istnieją dwie wersje rozszerzenia tego akronimu.

Pierwsza:

  • Specific, czyli konkretny, jednoznaczny, jasny
  • Measurable, czyli mierzalny, dający się sprawdzić za pomocą konkretnych jednostek (złotówki, kilogramy, metry, itd.)
  • Achievable, czyli osiągalny, nie może być zbyt ambitny, musi być w naszym zasięgu
  • Realistic, czyli realny, ma wnieść coś ważnego do naszego życia
  • Time-bound, czyli określony w czasie, powinien mieć datę realizacji, aby nie odkładać go ciągle na później

Druga, mój faworyt, zamienia dwie litery, „a” i „r”:

  • Ambitious, czyli ambitny
  • Realistic, czyli możliwy do osiągnięcia, osiągalny

Sprytniejsze cele – SMARTER

Uważam jednak, że to nie wystarczy. Sprytniejsze cele przysłużą się Twojemu sukcesowi bardziej. SMARTER rozszerza cele SMART o:

  • Exciting, czyli ekscytujący, bo tylko taki cel motywuje
  • Recorded, czyli zapisany, bo trudniej się od niego uwolnić, zapomnieć o nim, a jeszcze lepiej, gdy zapiszemy swój cel publicznie, np.: poprzez zapisanie się do facebookowej grupy pod nazwą Przeczytam 52 książki w 2016r.

Myślę, że szczególnie warto wytłumaczyć szerzej koncepcję ekscytujących celów na przykładzie.
O czym myślisz, gdy Twoim celem jest zrzucenie do następnych wakacji 15 kg? Pewnie o głodówce, o wyrzeczeniach, o litrach potu wylewanych podczas męczących ćwiczeń fizycznych. A wystarczy inaczej sformułować ten sam cel: w przyszłe wakacje zmieszczę się w mój garnitur z dnia ślubu, w bikini sprzed 5 lat, itd. itp. To nadal oznacza zrzucenie 15 kg. Ale o ile przyjemniej się o tym myśli. Już pamiętasz dlaczego ograniczasz niezdrowe jedzenie, ćwiczysz itd. Wzrasta Twoja motywacja.

A przechodząc do „recorded”, przyklej w widocznym miejscu, tak aby widzieć to codziennie swoją fotografię z czasów do których chcesz wrócić swoją wagą.

Dlaczego to wszystko

Cele nie mają Cię męczyć, nie mają Cię do czegokolwiek zmuszać. Cele mają odmierzać kroki na Twojej drodze do sukcesu, na drodze szczęścia i do szczęścia. Mają przypominać czego Ty pragniesz. Przecież to Ty je sobie wyznaczasz. Planujesz je tak, żeby zaprowadziły Ciebie przecież, tam gdzie chcesz dotrzeć.  Cele są jak auto-trener osobisty. A cytując Toma Landry’ego:

Trener jest kimś, kto mówi Ci to czego nie chcesz słyszeć, który widzi to, czego nie chcesz widzieć, po to, żebyś był kimś, kim zawsze chciałeś być.

Oczywiście nie chcesz w danym momencie, bo łatwiej odpuścić. Ale potem żałujesz. Dlatego cele są tak ważne. One utrzymują Cię w siodle, abyś osiągnął to co jest dla Ciebie naprawdę ważne.

Na koniec BHAG

Moja ulubiona koncepcja dotycząca temtu dzisiejszego wpisu. Bo oprócz tego, że cele powinny być SMARTER, powinny być też BHAG: Big Hairy Audacious Goals, czyli Wielkie Włochate Zuchwałe Cele! Tylko takie dają satysfakcję, gdy już je osiągniesz.