ISRIKUZ Pogodne przywództwo

ISRIKUZ Pogodne przywództwo

Autor: - 15 lutego 2017 - Blog

ISRIKUZ Pogodne przywództwo

Tym, którzy w drodze to dedykacja, którą znajdziesz w książce Bernarda Frugi. Trzeba przyznać, że jest trafiona. Jest to bowiem książka uświadamiająca i przeprowadzająca przez proces zmian. Powinien zapoznać się z nią każdy przedsiębiorca i manager.

Czym jest pogodne przywództwo

W wywiadzie, jaki przeprowadził z Bernardem Frugą Kamil Cebulski na antenie internetowego radia KonteStacja, autor wyraźnie rozgranicza style zarządzania. Przeciwstawia przywództwo pogodne i skuteczne, folwarcznemu, przepełnionemu kulturą macho, samców alfa. To drugie jest niestety nadal cechą większości polskich firm. Pierwsze na szczęście nadchodzi. Bernard Fruga widzi wielką rolę tzw. pokolenia Y w przyszłym zmienianiu kultury biznesowej (w tym kultury zarządzania) w Polsce. Już nie da się zarządzać strachem, krzykiem, groźbami wyrzucenia z pracy. Pokolenie Y najzwyczajniej w świecie samo odejdzie, gdy manager zacznie nim w ten sposób „zarządzać”. Pogodne przywództwo jest więc odpowiedzią na przyszłe, pukające już do drzwi, trendy w biznesie.

ISRIKUZ

ISRIKUZ to akronim. Każda litera tego słowa jest pierwszą literą angielskiej nazwy obszaru pogodnego przywództwa. Mamy więc:

  • Independence, czyli niezależność
  • Simplicity, czyli prostotę i upraszczanie
  • Renewal, czyli regenerację, odnowę i oczyszczenie
  • Indifference, czyli dystans i beznamiętność
  • Kindness, czyli życzliwość i wdzięczność
  • Understanding, czyli rozumienie i skupienie
  • Zest, czyli werwa i siła do działania

Autor w kolejnych rozdziałach przeprowadza nas przez powyższe zagadnienia pogodnego przywództwa.

Forma powieści

Wielkim atutem książki jest jej forma. Nie mamy tu do czynienia z akademickimi wykładami. Bernard Fruga napisał biznesową powieść. Spoiwem fabuły jest postać Angelo Isrikuza, konsultanta, który „pół życia” spędza w samolocie. Lata od kraju do kraju, odwiedzając wszystkie kontynenty i pomaga swoim klientom we wprowadzaniu zmian w ich przedsiębiorstwach. Łatwo można się tu doszukać wątków autobiograficznych.

Każdy rozdział książki może być traktowany jako odrębna całość. W ten sposób czytelnik łatwo może wrócić do zagadnienia, które postanowił sobie przypomnieć, powtórzyć, odświeżyć. Niespotykaną gdzie indziej zasadą jest kończenie rozdziału na kilka sposobów. Każda część książki kończy się listą narzędzi (są do pobrania na www.ISRIKUZ.com) i ćwiczeniami, ale także zgrabnym podsumowaniem (w formie listy) najważniejszych zagadnień poruszanych w danym rozdziale oraz mapą myśli. Niesamowicie ułatwia to korzystanie z książki jak z podręcznika z zeszytem ćwiczeń. Okazuje się, że autor w bardzo przystępnej i atrakcyjnej formie zawarł poważne akademickie seminarium.

Prezent – niespodzianka

Dzięki uprzejmości Bernarda tutaj możesz pobrać darmowo audiobooka tej książki oraz e-booka o którym napiszę wkrótce.