Bezinteresowność w biznesie. Czy to możliwe?

Bezinteresowność w biznesie. Czy to możliwe?

Autor: - 24 grudnia 2018 - Blog

Bezinteresowność w biznesie. Czy to możliwe?

Karma wraca. To co dajesz od siebie, wróci do Ciebie. Czy w biznesie też tak to działa? Czy bezinteresowność popłaca? Poniższa refleksja, którą przesłał mi znajomy z Poznania odpowiada na te pytania.

Po LinkedInLocal Poznań

W październiku i listopadzie miałem okazję gościć w Poznaniu. Dwukrotnie występowałem podczas spotkania LinkedInLocal jako prelegent. Za pierwszym razem przeprowadziłem warsztaty networkingowe, w których wyniku uczestnicy mieli poznać i skutecznie stosować narzędzia rozbudowywania swojej sieci kontaktów. Drugie spotkanie poświęciłem tematyce zmiany kontaktów w kontrakty. Sporo mówiłem o potrzebie i sposobach budowania relacji. Stawiałem też nacisk na kwestie długoterminowości w kontrze do prób szybkiej sprzedaży. Mówiąc hasłowo: relacje vs transakcje.

Bezinteresowność

Wspominając o potrzebie budowania relacji mówiłem o postawie bycia gotowym do pomocy innym ludziom. Przede wszystkim wtedy, gdy sami nie mamy nic do zyskania dzięki takiej pomocy drugiej osobie. Poniżej wiadomość, którą dostałem „chwilę” po tym wykładzie.

To jeszcze dam Ci feedback co do innej nauki, którą mi wczoraj dałeś. Bezinteresowność. Odezwałem się dzisiaj do starego leada, z którym miałem spotkanie po zimnym telefonie jeszcze w poprzedniej firmie i nigdy nic z tego nie wyszło. Temat umarł, gość nawet na maile nie odpowiadał po spotkaniu. Prawie o nim zapomniałem. Minęło 10 miesięcy. Dzisiaj odezwałem się, bo zauważyłem na LinkedIn że szuka nowej pracy i zaproponowałem, że mogę mu pomóc szerując posta z informacją o nim, bo znam w końcu wielu ludzi z jego branży. Nie myślałem o żadnych interesach.  Dowiedziałem się że już ma nową pracę, a skoro już rozmawiamy, to byłby zainteresowany zakupieniem naszych produktów w nowej firmie, w której zaczyna od stycznia. Zupełnie się nie spodziewałem takiego obrotu sprawy. Za to także dzięki!
Przemysław Piela

A co Ty o tym sądzisz? Warto angażować czas i swój wysiłek, nie licząc na zyski?

fot. https://www.flickr.com/photos/jlhopgood